Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
HELALLIANSRING, sterlingsilver, safirer, stl 17 mm, vikt 2,3 g, safirer med nagg och mindre skador.
CAMÉBROSCH, 18K guld, camé, odlade pärlor, mått 36 x 36 mm, vikt 11,7 g, tennlödningar, skador.
ALLIANSRING, 18K roséguld, svarta diamanter, rubin på insidan av skena, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, rubin på insidan av skena, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS, stl 20 mm, Ludvika 1956, vikt 4,9 g.
RING, silver, blå topas, stl 17 mm, vikt 9,4 g, stenen har nagg och skador samt sitter löst i sin fattning.
RING, silver, citrin, Stockholm 1949, stl 15,75 mm, vikt 9,4 g, stenen sitter löst i sin fattning, nagg.
BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, Stockhom ca 1910, längd 30 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 4,0 g, en diamant är åttkantslipad.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TCr/VS, nagg på kulett, vikt 0,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, vikt 0,7 g.
Ädelstenar Safirer
SAFIRER, olika slipningar och storlekar, 28,63 ctv, nagg och skador.