Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 3 cm, pansarkedja 80 cm, vikt 11,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade barocka sötvattenspärlor ca 25 x 15 mm, krokar, vikt 11,4 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 13 x 7,5 cm.
RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, diamanten har en naturlig hålighet samt nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g, nagg på kuletten, några klor är slitna.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla 8,7 mm, Sigfrid Petersson, Bollnäs 1964, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 9K guld, snidade färgstenar, längd 20 cm, säkerhetskedja, totalvik 65,3 g, 1 lös länkdel.
BURK, silver, invändigt förgylld, med lock, MGAB, Uppsala 1952, höjd 12 cm, bredd 8,5 cm, vikt 190,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stift, längd 15,0 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, 10 bruna och 10 vita briljanter ca 0,15 ctv, rundankar, längd 45 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, fröpärlor, turkoser, antik, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, storleksändrad, ask.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g, gravyr.