Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 13,7 - 16,4 mm, magnetlås i metall med strass, längd 49,5 cm, vikt 140 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 11,3 - 14,1 mm, magnetlås i sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 90,9 g.
RING, 14K guld, odlad sötvattenspärla ca 6,5 mm, storlek 18 mm, vikt 2,0 g, saknar stämplar.
RING, 9K guld, häst, 2 fasettslipade blå safirer, höjd ca 9,0 mm, storlek 16,75 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor med grå ton, ca 9,3 mm, stift något krokiga, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, W/P, stl 17 mm, vikt 3,5 g, skador/nagg.
ÖRHÄNGEN, 9K guld krokar, sextondelsnoter i gulmetall, längd 28,0 mm, vikt 0,8 g, krokarna något skeva.
ARMRING, sterlingsilver, mönstergravyr, bredd 6,0 mm, innermått 50,0 x 44,0 mm, vikt 12,0 g.
BROSCH, 18K guld, trollslända, åttkantslipad diamant, safirer, mått 20 x 15 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE, ögla i 9K guld, gulmetall, oval fasettslipad gul kvarts ca 14,0 x 10,5 mm, längd ca 25,0 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, mabépärlor, stift, höjd 20,0 mm, bredd 16,0 mm, vikt 5,7 g, ena snurrebussen i 9K guld.
SMYCKESET, ring och brosch, 9K guld, ovala fasettslipade peridoter, ringstorlek 16,25 mm, broschens längd 47,0 mm, totalvikt 4,1 g.
RING, 9K guld, 6 blå safirer, storlek 17+ mm, vikt 5,1 g, safirerna har nagg, en sten lös i sin fattning.