Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca ovala 7,0 mm, trädd på tråd utan knutar, v-formad, magnetlås i gulmetall, längd ca 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16,0 x 18,0 mm, vikt 7,2 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, delvis knutet, utan lås, längd ca 70 cm.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 8,5 x 6,0 cm.
RING, 14K vitguld, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, vita med ton/P stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
COLLIER, 18K roséguld, oval fasettslipad rubin ca 0,45 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, hängets höjd 7,5 mm, längd 40/42 cm, vikt 1,9 g, rubinen är troligen glasfylld.
ARMRING, sterlingsilver märkt Cham, 21 berlocker varav de flesta är Pandora, ca 6x5 cm, vikt 66,4 g.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 15 berlocker, några berlocker är ev ej Pandora, längd ca 19 cm, vikt 66,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd ca 3,5 cm, vikt 6,8 g, några diamanter har nagg, svaga fattningar.
RING, sterlingsilver, mindre åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, diamanter med skador och nagg.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 10 berlocker, några möjligen ej Pandora, längd ca 19 cm, vikt 44,8 g.