Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, varav mittstenarna ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stift, diameter 7,0 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/SI-P, längd 92 cm, knutet, vikt 43,4 g.
COLLIER, 18K guld, halvpärlor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1920, längd 43 cm, vikt 4,4 g, låset saknar en del.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,6 g, enstaka diamanter har små skador och nagg.
ARMRING, silver, tigeröga, Ge-Kå Golde Kaplan, Stockholm 1965, stl 6,0x5,5 mm, vikt 25,6 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/P, Iduna, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
COLLIER, trumlad ametist, odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås samt detaljer, längd 46 cm.
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, knappformade, knutet, lås i sterlingsilver, längd 48 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, kullås samt detaljer i sterlingsilver, längd 46 cm.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 13 x 7,5 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, diameter 13 mm, stift, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, strass, krokar, längd 35 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, olika storlekar, krokar, längd 4,5 cm, vikt 4,3 g.