Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 10,5-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 92,4 g, knutet.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad morganit ca 0,79 ct, 4 briljanter ca 0,07 ctv, längd ca 1,5 cm, vikt 0,6 g.
SMYCKESET, collier, armband, brosch, örhängen, gulmetall, granater, längd 42 cm/19 cm, skruvmekanism, vikt 70,9 g, tennlödningar, några stenar saknas.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 1,5 g.
COLLIER, brons, höjd hänge ink öggla 8 cm, längd kedja ca 64 cm, vikt 45,9 g, signerad men svårtydd
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, rubin, höjd 14 mm, vikt 1,1 g.
TRANCHERBESTICK, silver, 2 delar, W & S Sørensen, Danmark, längd 20 / 27 cm, vikt 215,5 g, endast handtaget är silver.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, mått 7,0 x 5,0 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Ca/SI-P, vikt 3,2 g, huggies, några diamanter har nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med markasiter, längd 45 cm, knutet, vikt 12,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TCr-TCa/VVS-VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,8 g.