Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2023
JOHN ROCHA, collier, sterlingsilver, längd 40-44,5 cm, 34,1 g. bredd ca 17 mm, smyckespåse
CARTIER, ring, Panthère, 18K guld, gula och vita briljantslipade diamanter ca 7,04 ctv, ca TW/VVS, 2 droppslipade smaragder ca 1,00 ctv, onyx, ref AGA 219, stl 17,5 mm, vikt 54,1 g, certifikat, originaletui, ytterkartong, ena smaragden har ett minimalt nagg.
CARTIER, örhängen, Panthère de Cartier, 18K vitguld, 335 briljantslipade diamanter ca 5,13 ctv, ca TW/VVS, 4 mindre smaragder som ögon, svart nefritjade, onyx, ref XM7279, stift/clips, vikt 27,7 g, certifikat, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Magic, 18K vitguld, bredd 5,7 mm, stl 18,75 mm, vikt 8,5 g, originaletui.
GEORG JENSEN, 2 ringar, sterlingsilver hålls samman av del i i 18K guld, nr A 119, stl 17 mm, vikt 8,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g, diamanter har ytliga inneslutningar, någon enstaka med mindre nagg. Svaga fattningar.
OLE LYNGGAARD, 18K vitguld, Love 3, design Charlotte Lynggaard, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 3,6 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, höjd 17,0 mm, bredd 2,3 mm, vikt 3,1 g.
CARTIER, armband, 18K guld, Love bracelet, stl 17, vikt 32,1 g, ref nr AWM408, etui, resekit, skruvmejsel, slitage.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 17 berlocker, några ev ej Pandora, längd ca 19 cm, vikt 58,7 g.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 17 berlocker, en del berlocker ev ej Pandora, längd 21 cm, vikt 65,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 5 peridoter, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, höjd på hänget 19 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 8,0 g, en periodot har lite större natural, några av de andra har mindre nagg, en diamant är något sned i fattningen.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad south sea pärla ca 15,2 x 15 mm, 5 briljanter ca 0,08 ctv, längd 45 cm, vikt 9,0 g.
HELALLIANSRING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Crazy Heart, 18K guld, längd 45 cm, vikt 6,8 g, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,4 g.