Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2023
RING, sterlingsilver, Filip Palmén, stl 21+ mm, vikt 106,2 g, tillverkad i ett exemplar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 18 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stift, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 1,5 cm, vikt 3,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 4,01 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 13,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, ovala, 32 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 19,0 mm, vikt 4,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, prinsess och briljantslipade diamanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16+ mm, vikt 3,5 g, gravyr, etui.
RIKARD WATERVAL, brosch, 18K guld, cabochonslipad ametist, Stockholm 2001, bredd 53 mm, vikt 17,3 g. (d)
REY URBAN skål, sterlingsilver, hamrad yta, 1976, signerad, höjd 6,5 mm, vikt 129,4 g, rundad botten.
EFVA ATTLING, ring, Wide & stars ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 12,5 g, gravyr.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, serienummer KOO367, stl 17 mm, vikt 31,6 g, skruvmejsel, etui, ytterkartong, resetui, certifikat, lätt slitage.
DAMIANI, ring, D.Icon, 18K roséguld, Keramik, briljantslipade diamanter, stl 18,25 (57), vikt 9,2 g, etui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW-Cr/VS, längd 17,5 cm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, mått 7,0 x 6,0 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, platina, kedja i 14K vitguld, hjärta, 32 briljantslipade diamanter ca 2,02 ctv, ca TW-Cr/P, längd kedja ca 45 cm, vikt 6,8 g, några diamanter har nagg.
LALAOUNIS, 18K guld, två getingar med rubin ögon, mörkröd emalj, mått 45 x 35 mm, vikt 8,2 g, smyckepåse, en hängande del är något skev.
SØRSAND, alliansring, 18K vitguld 7 flandersslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, Stockholm 2015, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.