Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2023
LAPPONIA, ring, Golden Geranium, 18K guld, Björn Weckström, monogramsignerad, stl 16,5 mm, vikt 10,0 g.
CARTIER, ring, Just un Clou, 18K guld, refnr. OWO299, storlek 18 mm (56), vikt 3,7 g, originalask, ytterkartong.
CARTIER, armband, d´Amore, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca TW/VS, refnr. MLZ151, längd 16,5/18,5 cm, vikt 2,1 g, originaletui, ytterkartong.
CARTIER, ring, Love, 18K guld, refnr. JYP072, stl 59 (18,75 mm), vikt 6,6 g, repor, originalask, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, kuddformad briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca Cr-TCa/VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,5 g, mittstenen något sned i sin fattning.
BVLGARI, ring, B zero, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, (55), vikt 7,1 g, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, baguetteslipad diamant ca 0,75 ct, ca Ca(M)/VS2, 23 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TW-W/VS, längd 15,5 cm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stift, längd 15,0 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, 22 briljanter ca 0,19 ctv, stift, vikt 1,5 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, matterad yta, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW/VS, nyckellåssystem, vikt 5,3 g, kedja, 3 - radig, 18K guld/vitguld, med fjärilar och hjärtan, längd 42 cm, vikt 18,2 g, påse.
OLE LYNGGAARD, hänge, Elefant, 18K guld, briljant ca 0,015 ct, TW/VS, vikt 3 g, kejda i 18K guld medföljer, längd 42 cm, vikt 2,8 g, påse.
OLE LYNGGAARD, lås, Hjärta, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, 18K guld, höjd 11,5 mm, vikt 3,3 g, kedja, 3- radig,, sterlingsilver, ärtlänk, längd 37,5 cm, vikt 10 g, påse.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Nature, medium, Charlotte Lynggaard, höjd 21 mm, vikt 5,2 g, stift.