Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 14 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, diameter 32 mm, vikt 7,3 g, stift, en diamant med nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g, en mindre diamant med nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,1 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,35 ct, 26 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 11,9 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, onyx, gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter, Art Deco, 1920/30-tal, höjd 29 mm, vikt 3,0 g, spetsig ankarlänk, 18K vitguld, längd 45 cm, vikt 1,6 g, senare spetsögla i 18K vitguld på hänget, enstaka onyxer utbytta och skadade, några diamanter skadade, kedjan saknar delvis rodiering.
ARMBAND, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 5,80 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 32,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, ca 73 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 17,5 cm, vikt 12,1 g, några diamanter har nagg vid kuletterna.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, mått 45 x 33 mm, vikt 10,8 g, en diamant sticker ut i ton ca Ca(M)
COLLIER, silver/18K guld, kulor troligen av onyx, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd ca 72 cm, vikt 21,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 28 gammal- samt äldre slipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, skruvstift, vikt 6,4 g, ett antal diamanter har nagg och mindre skador.
Smycken Enstaka örhänge
ÖRHÄNGE, låghaltigt guld, ca 9K guld, rubin, 4 brilantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, skruvstift, vikt 1,4 g, 2 diamanter har nagg.
2 DIAMANTER, briljantslipade 0,27+0,29 ct, ca TW(F-G)/VS, ena diamanten har nagg vid kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, hänget i 14K vitguld, kedjan i 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 70 cm, vikt 36,1 g,* en diamant saknas.