Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, Beridna Högvakten, Erik Thomasson, Stockholm 1938, vikt 10,2 g, skadat etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ca ca W/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, litet nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 18,5 cm, vikt 22,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, en diamant har nagg vid kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, 22 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, stift, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K guld, arbetad yta, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 33 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K vitguld, safirer, 44 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv,ca TW-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 14,5 g.
RING, 18K guld, arbetad yta, 7 brilljantslipade diamanter ca 0,40 ct ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K vitguld, arbetad yta, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, en diamant är skadad.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,43 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, höjd 15 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct enligt gravyr, ca W-TCr/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 ovalfasetterade ametister, genombruten dekor, höjd 4 cm, ankarkedja 50 cm, vikt 22,7 g, några ametister med små skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.