Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8 mm, lås i silver med cobochonslipad rosenkvarts, längd 63 cm, vikt 48,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(F)/VS1, stl 17 mm, vikt 3,5 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.
RING, platina, radiantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI1, GIA Diamond Grading Report 6232842124, 32 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS-P, storlek 16,5+ mm, vikt 4,0 g, någon mindre diamant har inneslutning som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca TW(F)/SI1-2, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, nagg och invertarad natural på rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,98 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/P, Iduna, stl 16,5 mm, 5,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TCa(K)/VS1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
BROSCH, 18K guld, 2 små pärlor, 2 små safirer, äldre briljantslipad diamant ca 0,04 ct, Hagerstrom & Son, första delen av 1900-talet, bredd 45 mm, vikt 3,8 g, genombruten stil.
ARMBAND, 18K vitguld, 150 briljantslipade samt 20 prinsesslipade diamanter ca 10,97 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 32,1 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,8 g, några enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 st briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VS-SI, topas ca 6,79 ctv, stift, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitguld, 91 st briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/SI-P, blå topas ca 2,10 ct, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 7 st briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca TW-W/VS-SI, 32 safirer ca 2,88 ctv, längd18 cm, vikt 8,1 g.
BESTICKSERVIS, silver, 51 delar, modell Olga, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 3 mockaskedar, GAB, Eskilstuna 1956-1987, totalvikt ca 2140 g.
RING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 1,08 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, turmalinen har inneslutningar som når ytan (open inclusions), några diamanter har mindre nagg.
RING, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 1 prinsesslipad diamant 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, laserinskription 2436435905 samt GIA dossier, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, smaragder, 48 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 19 mm, vikt 19,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, carréslipade smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct ca TW-W/VS-SI, Erik Thomasson, Stockholm 1953, stl 18,75 mm, vikt 11,0 g, en diamant skadadoch några diamanter med nagg, flera smaragder med nagg och skador.