Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade briljanter ca 0,84 ctv, ca W/SI-P, höjd 7 mm, vikt 1,8 g, stift.
RING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,75 ctv och 17 enkelslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 18+ mm, vikt 8,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter 0,81 ctv, W-TCr/SI, vikt 1,6 g, stift, diamanterna har nagg och inverterade naturaler vid rondisten.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter med skada och nagg.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca TW-W/VS, Göteborg 1962, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct TW(G)/VVS2, GIA report 2175879950, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 3,6 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer ca 0,64 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca TW-TCr/VS-SI, 18 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 morganiter 0,69 ctv, 46 briljanter ca 0,18 ctv, stängbara krokar, vikt 2,3 g.
RING, 18K roséguld, morganit ca 0,76 ct, ca 12 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.