Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 4,15 ct, River(E)/SI2, HRD report 170002969587, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, gravyr.
ARMBAND, 18K roséguld, 131 briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 57,3 g, några diamanter har nagg på kuletten.
RING, platina, radiantslipad diamant 1,00 ct, River(E)/SI2, GIA Report 2384161682, 36 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, 4,6 g, GIA certifikat.
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K guld, 109 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, mått 46x30 mm, längd 50 cm, vikt 33,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr(F-J)/P1-P2, briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 11 cm, vikt 38,1 g, stift med clips, några diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld/vitguld, mörkblå safir ca 1,70 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 40 cm, vikt 50,2 g, enstaka diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K guld, Italien, 1900-talets andra hälft, bredd 27 mm, längd 19 cm, vikt 45,9 g.
COLLIER, 18K guld, 9 rubiner ca 1,30 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40,5 cm, vikt 18,5 g, den ovalslipade rubinen är opak, enstaka diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, TCr(I)/VS1, GIA Diamond Dossier 2125109635, stl 14,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 8,75 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 15,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, flera diamanter har nagg och inverterade naturaler.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad peridot ca 3,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 18,75 mm, vikt 12,0 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 1,40 ct, briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Guldsmed Vincent Kreidi, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, turmalinen och enstaka diamanter har nagg.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 6445284001, 38 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, GIA Dossier 1439693397, 38 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17,5 mm, vikt 13,3 g, några diamanter med nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g, någon diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Cr(J)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, liten kulettfasett.
COLLIER, 18K guld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,60 ctv, ca W/SI, Iduna, längd 41 cm, vikt 29,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 667 briljantslipade diamanter ca 6,67 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, 52,8 g, enstaka diamanter med skada.