Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
RING, 18K guld, ovalslipad topas 7,70 ct, ioliter 1,46 ctv, peridoter 0,80 ctv, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 5,5 g, originalask.
RING, 18K guld, kuddslipad hiddenit 8,18 ct, gula turmaliner 0,92 ctv, 2 briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, originalask.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka sötvattenspärlor, höjd 43 mm, vikt 19,5 g, krokar.
HÄNGE, 18K vitguld, kuddformad topas ca 22,00 ct, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 30 mm, cikt 17,0 g, några diamanter med nagg och skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade smaragder ca 0,30 ctv, vikt 1,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade rubiner ca 7,50 ctv, 278 briljantslipade diamanter ca TW-W/VS-SI, 3,78 ctv, ca höjd 67 mm, stift/clips, några diamanter är piquet, några rubiner med nagg, några diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,8 g, 3 diamanter skadade, några diamanter med nagg, två diamanter med slitna fasettkanter.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2 rader, odlade pärlor ca 5,5 mm, lås i 18K guld, längd 19,5 cm, knutet, vikt 17,4 g.
COLLIER, 18K guld, halvpärlor, G. Dahlgren & Co, Malmö 1920, längd 41 cm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, blå safir 3,32 ct enligt gravyr, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter 0,19 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Rolf Jacobsson & Gösta Rosin, stl 15 mm, vikt 6,6 g, storleksändrad, skev ringskena, nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad morganit 0,75 ct, 12 briljanter ca 0,21 ctv, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
HÄNGE, barock keshipärla ca 30 x 27 x 17 mm, 18K/silver, blå stenar, skador, vikt 15,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,24 ct, ca W(H)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 14,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCr-Cr/SI, vikt 13,8 g, sift, ena diamanter med naturaler på rondisten.
COLLIER, silver, onyx, paste, antikt, Carl Johan Häggström, Visby 1890, längd 38,5 cm, vikt 34,1 g, slitna fasetter.