Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, Mour Juvelatelje, Stockholm, stl 17 mm, vikt 7,8 g.
COLLIER, 18K guld, rundslipad citrin ca 60,0 ct, Birger Haglund, Stockholm 1969, diameter 11,8 mm, vikt 46,3 g, lagning.
LAPPONIA, hänge med kedja, lackerad brons, design Björn Weckström, höjd 8 cm, kedjans längd 57 cm, vikt 68,1 g.
LAPPONIA, armband, 14K guld, design Björn Weckström Quadrate Forms, Finland 1971, längd 19 cm, vikt 69,3 g, gravyr.
LAPPONIA, collier, 14K guld, design Björn Weckström, längd 45,5 cm, halvstelt, Finland 1974, vikt 41,9 g, gravyr på låset.
GEORG JENSEN, örhängen, Moonlight Grapes, sterlingsilver, stift, vikt 1,8 g, originaletui, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, huggies, höjd 13 mm, vikt 6,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 oval- och briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,2 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,51 ct, ca TCr/SI2, HRD laserinskription 210000210877 samt certifikat, 26 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,53 ct, W(H)/SI1, GIA Diamond Dossier 2416244687, 30 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ct, ca TW(G)/SI2, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, diamanten har en extra fasett.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 19,25 mm, vikt 15,9 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, Stars ring, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 7,1 g, gravyr.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,1 g, etui.