Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023
DE GRISOGONO, hänge med kedja, 18K vitguld, 15 briljantslipade svarta diamanter ca 0,80 ctv, referens B8523, 25495/60-18, höjd på korset 3 cm, längd på kedjan 43 cm, vikt 8,3 g.
GIORGO VISCONTI, hänge med kedja, 18K vitguld, smaragder ca 0,44 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, höjd på korset 1,2 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 4,7 g.
GIORGIO VISCONTI, collier, 18K roséguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, 116 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, bergkristall, krabba, höjd på hänget 2 cm, längd på kedjan 43 cm vikt 6,2 g, bergkristallen har lossnat.
COLLIER, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, längd 43 cm, vikt 2,5 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS2, GIA Diamond Dossier 5221513938, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-P, storlek 16,75 mm, vikt 2,6 g, några mindre diamanter har inneslutningar som når ytan.
GEORG JENSEN, alliansring, Classique, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca TW(G)/VS, stl 51 (16,25 mm), vikt 3,6 g, originaletui, ytterkartong.
PIERO MILANO, ring, 18K roséguld, 162 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca LB/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, flera diamanter med ytskador samt defekter.
OLE LYNGGAARD, lås, kua, 18K guld, diamanter 14 mm, nyckelhänge, 18K guld med briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, vikt 8,3 g, kedja, 5- radig, ankarlänk, silver, dobbar, längd 45 cm, collier, korall, kulor, ca 6,75 mm, dobbar, längd 49 cm, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 20 cm, vikt 20 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Dew drop, sterlingsilver, ametister, Torun Bülow-Hübe, höjd 40 mm, stift, originaletui.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 1,01 ct, River(E)/SI1, GIA Diamond Grading Report 1443019883, 20 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17+ mm, vikt 3,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,42 ct, ca W-TCr/VS, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,22 ctv. ca W-TCr/VS, höjd 14 mm, vikt 5,5 g, huggies.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, diameter 14 mm, huggies, vikt 5,2 g.
THERESIA HVORSLEV, hänge/brosch, sterlingsilver, Lidköping, mått 27 x 30 mm, vikt 12,0 g.
ETSUKO MINOWA, hänge/brosch, sterlingsilver, teatermask, mått 31 x 35 mm, signerad, vikt 11,3 g.
LAPPONIA, örhängen, Mininugget, 18K guld, design Björn Weckström, Finland, stift, vikt 1,5 g.