Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023
ENGELBERT, ring, Strössel, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, gravyr.
LAPPONIA, örhängen, Kafe, sterlingsilver, design Zoltan Popovitz, clips, vikt 5,9 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 50 svarta briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17 mm, vikt 1,2 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 17 prinsess-, briljant- och navetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, originaletui.
RING, 18K guld/vitguld, stjärnslipad bestrålad gul diamant, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, Svante Schmidt, Göteborg 2007, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, 1 diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljanter 0,25 ctv, ca TW/VS, 34 svarta briljanter 0,58 ctv, stift, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/SI, stift/clips, vikt 1,9 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Blue Dream & Stars, 18K guld, akvamarin, 4 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, TW/SI, längd 45 cm, vikt 5,3 g.
ENGELBERT, ring, Bonbon, 18K vitguld, rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g.
STRÖMDAHLS, enstensring, Stjärnringen Dione, 18K guld, briljantslipad diamant 0,41 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
RING, platina, hjärtslipad diamant 1,01 ct, ca Fancy Yellow/P1, GIA laserinskription 7386830006 samt certifikat, 32 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, den hjärtformade diamanten har en naturlig hålighet på paviljongen.
RING, 18K vitguld, trapets-, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 12,5 g, några diamanter har nagg, ett fåtal av de mindre briljanterna är något mindre i förhållande till sina fattningar.
CLAES GIERTTA, skål, sterlingsilver, hamrad yta, på rundad botten, Stockholm 1981, signerad, höjd 6,5 cm, bredd 15,5 cm, vikt 406,1 g, gravyr. (d)
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 0,76 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, mått 11,0 x 9,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,6 g, akvamarinen och några diamanter har inneslutningar som når ytan.