Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023
EFVA ATTLING, ring, Love bead grande, sterlingsilver, cabochonslipad rökkvarts, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g, originaletui.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,8 g, originaletui (+ del av ytterkartong).
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 0,36 ct, River(D)/SI2, GIA inskription 1258404234, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, Schalins, stl 15,5+ mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade samt 2 baguettslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 2 rosenslipade svarta diamanter ca 1,14 ctv, längd 20 mm, stift, vikt 3,5 g, svarta diamanterna har ytdefekter.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/P, längd 46 cm, vikt 3,3 g, några diamanter har ytskador och inneslutningar som når ytan.
CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, ref. nr. 731003, vikt 12,7 g, clips/stift, påse, certifikat.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 43 cm, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, huggies, vikt 8,8 g.
GEORG JENSEN, servettring, Pyramid, nr 22A, sterlingsilver, Harald Nielsen, 1933-1944, 55x30 mm, vikt 43,8 g, små bucklor, gravyr.
SCHALINS, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 1172269911, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, Jovenia, Stockholm, 2001, vikt 7,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, storlek 16 mm, Jovenia. Stockholm 2001, vikt 7,5 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca Cr-TCa/VS, längd 17 cm, vikt 4,1 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund1946, längd 60 cm, vikt 45,1 g, bergkristall med små nagg. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring - och stavlänk, signerad, Lund 1948, längd 20 cm, vikt 27,8 g. (d)
WIWEN NILSSON, hänge med kedja, kors, sterlingsilver, signerat, Lund 1941, hängets höjd 39 mm, längd 50 cm, vikt 5, g, (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, Lund 1956, höjd 25 mm, vikt 9,8 g, skruvmekanism, (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, Lund 1955, höjd 29 mm, vikt 6,4 g, skruvmekanism. (d)
COLLIER, silver, signerad Cecilia, Guld & Silversmederna Cecilia och KI Johansson, Göteborg 1975, längd 44 cm, vikt 48,2 g. (d)