Avslutad | Klockor – Lördag 29 april 2023
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, "VW Limited Edition", Cal SS G6, Serie nr. 273, kronograf (defekt), herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gravyr, buckla (se bild), OBS: kronograf knapp skadad, gummiband, originalspänne, ca 2012.
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 5187542, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor. ca 1913, läderpåse.
OMEGA, Constellation (Swiss Made), Chronometer, Cal 561, Serie nr. 19436502, Ref nr. KO 14902, Boett nr. 14902 61 SC (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 61549 / 6 81006, unisex, 23,5 x 23 (31) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla (Spider Dial), defekt (går ej, akut servicebehov), safir på kronan saknas, läderband, ca 1985.
SEIKO, Chronograph, "Tachymeter", Cal 6139B, Serie nr. 373342, Boett nr. 6139-6012, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, skadad urtavla/visare, originallänk, viklås, ca 1973.
Klockor Aquastar
DUWARD, Geneve, Aquastar (20 ATM), Cal AS 1700/01 (DXO), Boett nr. 211039/1701, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1970.
OMEGA, Seamaster, Cal 610, Serie nr. 20078582, Ref nr. CD 136.005, Boett nr. 136.005 (C.B), herrur, 33,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1963.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 1, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, monogram, ca 1910.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3000, Serie nr. 795007, Boett nr. 280 KO, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
Klockor Movado
MOVADO, damur, 15 mm, Cal 6, Boett nr. 55380, 18K vitguld, manuell, safirglas, diamanter på boetten (10 st. 8/8, ca 0,15 ctv), briljanter på boetten (2 st. ca TW/VS, ca 0,08 ctv), boett signerad Eszeha, länk i 18K vitguld (Eszeha), längd 180-170 mm, totalvikt 28,6 gram, ca 1965.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr, 53061654, Ref nr, BA 196.7500, Boett nr, 196750 MZ, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad boett (böjda bandhorn), läderband, originalspänne i doublé, ca 1991.
CERTINA, Labora, Cal KF 320 B, Serie nr. 710700, Boett nr. 8614, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1945.
OMEGA, Seamaster, Omegamatic (200 m/666 ft), Cal 1400 (B), Serie nr. 55669527, PIC nr. 2514.30.00, Ref nr. ST 396.1526, Boett nr. 196.1526, herrur, 36 mm, stål, autoquartz, safirglas, datum, utbytta visare, originallänk, viklås, Ref nr. 1501/823, cert, december 1997, box.
Klockor Baume&Mer
BAUME&MERCIER, Geneve, Hampton Classic, Serie nr. 2373481, Boett nr. MV045063, herrur, 24,5 x 31 (41) mm, stål, quartz, safirglas (nagg), liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1995.
BREITLING, Chronomat 44 Flying Fish, Chronometre, "Tachymetre", Cal B01, Verk nr. 3222317 (nytt verknummer), Serie nr. 3120787, Ref nr. AB011010/BB08, Boett nr. 1412B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytt urverk (Breitling), Pilotlänk, viklås, Ref nr. W4413/377A, cert, november 2016, box, ytterkartong.
LONGINES, s.k. "Sei Tacche", herrur, 33 mm, Cal 12.68N, Serie nr. 7068270, Boett nr. 23243 / 340, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, ca 1947, metallänk ej oirginal.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 265, Serie nr. 13134506, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-9, stål (staybrite), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), ca 1953, metallänk ej original.
CITY, "T Swiss Made T", "Tre Kronor", herrur, 34,5 mm, Cal ETA 2751, Boett nr. 268, stål, manuell, plexiglas, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1970.
TISSOT, Seastar, Cal 2770, Serie nr. 20132, Boett nr. 64511, herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1977.