Avslutad | Klockor – Lördag 29 april 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 116233, Serie nr. 399T7955, Cal 3135, Verk nr. J44J3550, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63603-X3R/D8P, cert, mars 2018, box, ytterkartong.
CARTIER, Basculante, Cal 059, Boett nr. 2405/ 45011CD, unisex, 23,5 x 28 (35,5) mm, stål, quartz, safirglas, vändbar boett, gravyr, cabochonslipad safir, läderband, originalspänne, cert, maj 2000, box (ej komplett).
BREITLING, Aviator 8 Chrono 43, Chronometre, Cal 13 (ETA), Serie nr. 7218965, Ref nr. A13316101C1A1, Boett nr. 1219 B5, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, Professionallänk III, viklås, Ref nr. 3718B12/189A, cert, juli 2020, box.
OMEGA, Seamaster, Aqua Terra, NZL-32 Chrono, Chronometer, Cal 3602, Verk nr. 81125245, Serie nr. 81125245, PIC nr. 2513.30.00, Ref nr. ST 177.1120, Boett nr. 177.1120, seglarkronograf, herrur, 42,2 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1578/973, ca 2010, träbox, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Skydiver Black Night, Serie nr. 101, herrur, 44,2 mm, svart DLC, analog/digital, quartz, safirglas, gummiband, viklås, längd 180 mm, ca 2018, box, ytterkartong (skadad).
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, 1950 Submersible 42, Chronometer (L Swiss Made L), Cal P.9010, Verk nr. 056019, Serie nr. OP7179 / BB1935844, Ref nr. PAM00682, Boett nr. U1444/1500, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gummiband, originalspänne, cert, maj 2019, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Chronometer, Ref nr. 114200, Serie nr. Z703669, Cal 3130, Verk nr. 3 1131155, Boett nr. 2330, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70190-OP9, ca 2006.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, Original, Senator Diary, Cal GO 100, Serie nr. 00816, Ref nr. 100-13-02-02-04, Boett nr. 0301, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, alarm, glasbaksida, läderband, viklås, cert, januari 2020, box, ytterkartong.
Klockor Hublot
HUBLOT, Classic Fusion Chronograph, Cal HUB 1143 (SW 300-1), Ref nr. 521.CM.1771.RX, Boett nr. 1135569, kronograf, herrur, 45 mm, keramik, automatisk, safirglas (repor), datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås (stål), cert (digitalt), februari 2016, box, ytterkartong.
BREITLING, Wings Lady (100 M/330 FT), Chronometre, Cal 67, Verk nr. 210524, Serie nr. 210524, Ref nr. D67350, damur, 31,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, Pilotlänk i stål/guld, viklås, Ref nr. T2000/780D, ca 2000.
Klockor Oris
ORIS, Aquis Date (30BAR/300M), Cal 733 (SW 200-1), Serie nr. 3738785, Ref nr. 01 733 7730 4135-07 8 24 05PEB, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk bezel, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 24 05EB, cert, december 2019, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Bark Finish", Ref nr. 69278, Serie nr. L423335, Cal 2135, Verk nr. 1242115, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Presidentlänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 9235F/68 B, totalvikt 70,0 gram, cert, maj 1990.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Worldtimer, Cal SS G14 (ETA 2893-2), Serie nr. 85, Boett nr. SS-1641-WT, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, gummiband, cert, november 2016, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 1601, Serie nr. 5207472, Cal 1560, Verk nr. D53890, Boett nr. 1601, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, utbytt/delvis renoverad urtavla, utbytta visare (Luminova), skadad boett (porer), Jubileelänk, viklås (1981), Ref nr. 62523-H14-E6/455 J, ca 1977.
BREITLING, SuperOcean Steelfish (2000 M/6600 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1028855, Serie nr. 1028855, Ref nr. A17390, Boett nr. 0807 B5, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. S0507/134A, cert, maj 2007, box (ej komplett).
CARTIER, Panthère Ruban, Cal 201, Boett nr. 80446 PB/2420, damur, 21,5 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. PBFC, ca 2001, ställnyckel.
IWC, fickur, 55 mm, savonett, Cal 66 (H6 1/2), Serie nr. 372473, Boett nr. 398833, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1906.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 59034202, PIC nr. 2517.80.00, Ref nr. ST 396.1113, Boett nr. 196.1113 (LL), herrur, 39,2 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1574/898, längd 180 mm, ca 2004.
Klockor Louis Vuitton
LOUIS VUITTON, Tambour, GMT, Cal ETA 2893-1 Serie nr. DP 3917, Boett nr. Q11310, unisex, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, två tidszoner, integrerat läderband, ca 2005, box, ytterkartong.