Avslutad | Klockor – Lördag 29 april 2023
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Cal 8520, Verk nr. 85596245, Serie nr. 85596245, PIC nr. 231.10.30.20.02.001, damur, 30 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum (ej centrerat), glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 6587/987, cert, februari 2013, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Trinity, Cal 157, Boett nr. 2735 / PL05447, damur, 27 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, OBS: se fördjupad information, viklås i gulmetall, cert, augusti 1999, box, ytterkartong (skadad).
ZENITH, El Primero (T Swiss Made T), Cal 3019 PHC, Boett nr. 01-0210-415, kronograf, herrur, 36 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov, se bilder), skadad krona/ställaxel, läderband, ca 1972.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, herrur, 22,5 x 27 (34) mm, Cal 2003, Serie nr. 102195, Boett nr. 46678, 18K vitguld, manuell, safirglas (nagg), målade visare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov, se fördjupad info), läderband, viklås i 18K vitguld, ca 1967.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178274, Serie nr. 0N719866, Cal 2235. Verk nr. A 2803975, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, defekt (servicebehov), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 72160-PJ3, cert, augusti 2010, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Monarch, Serie nr. 0669632, Ref nr. 15833, damur, 26 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), diamanturtavla (10 st. 8/8), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 50123-P5, ca 1991.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, väckarur, 46 (52) x 54 mm, Boett nr. 1074, gulmetall/lack, mekanisk, alarm, 8-dagarsverk, skadad urtavla, ca 1975.
OMEGA, herrur, 30,5 x 30,5 mm, Cal 26,5 SOB, Serie nr. 7488186, Boett nr. 8383254, silver (0,925), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, fasta bandstift, läderband, ca 1931.
FICKUR, 49 mm, Boett nr. 28676, 18K guld, ankargång, vargtänder, skadad urtavla (sprickor), defekt (går ej, akut servicebehov), innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1910, etui (Rob Engström Urmakare, Hamngatan 10, Stockholm).
OMEGA, Constellation, Cal 1450, Serie nr. 46831579, Ref nr. ST 795.0876, Boett nr. 595.0055 / 795.0836, damur, 22,5 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6104/081, ca 1984, box.
OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 1430, Ref nr. BD 196.0295, Boett nr. 196.0295, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, läderband (se fördjupad info), originalspänne i doublé, ca 1986, box.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 25,5 x 27,5 (35) mm, Cal 422, Serie nr. 1810214, Boett nr. 1834034/R 1540, 18K guld, manuell, safirglas, gravyr, läderband, ca 1966, box.
Klockor Chopard
L-U.CHOPARD, Geneve, damur, 15 mm, Cal Felsa 22, Boett nr. 50063, 18K vitguld, manuell, safirglas (repor), skadad urtavla, diamanter på boetten (24 st. ca TW-W/VS, ca 0,24 ctv), integerad länk i 18K vitguld (Eszeha), längd 160-155 mm, totalvikt 21,4 gram, ca 1965.
ZENITH, herrur, 34 mm, Cal 2572 PC, Boett nr. 46.0291.380, guld/stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, läderband, ca 1970.
TISSOT, Helvetia, Ref nr. T71.3.608.13, Boett nr. H695.330, herurr, 25,5 x 31 (37) mm, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 2005, box, ytterkartong.
SEIKO, Velatura, Cal 7T92, Serie nr. 570133, Ref nr. SNDV62P1, Boett nr. 7T92-0TF0, kronograf, damur, 38 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, diamantkrans (18 st. 0,063 ctv, flera skadade), originallänk, viklås, ca 2015, box.
OMEGA, Constellation, s.k. "Uggla", Cal 1445, Serie nr. 51525488, Ref nr. DB 196.1070, Boett nr. 196.1070, herrur, 33 mm, stål/guld, quartz, safirglas, dag, datum, läderband, ca 1989, box (skadad).
LONGINES, mormorsur, 36 mm, Cal G.F, Boett nr. 1438878, 18K guld, ankargång, mönster, bucklor, ca 1903.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 484, Serie nr. 24344220, Ref nr. BA 511.180, Boett nr. 511.180, 18K guld, manuell, safirglas, formverk, läderband, ca 1966.