Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
TIFFANY & CO, armband, sterlingsilver, Return To Tiffany, längd 19 cm, vikt 34,6 g, gravyr.
TIFFANY & CO, armband, sterlingsilver, berlocker, längd 19 cm, vikt 52,4 g, emalj skador.
ARMBAND, 18K guld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/VS, längd 18 mm, vikt 3,5 g, skadad kulett, nagg.
PÄRLOCLLIER, odlade pärlor, lås i silver med cabochonslipad ametist, längd 45 cm, knutet, vikt 25,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, gula Southsea pärlor, ca 13,1-13,8 mm, höjd 25 mm, vikt 7 g, krokar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, Tahitipärlor, ca 12,3-12,9 mm, stift, gummistoppers.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,60 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 6 mm, vikt 1,6 g stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,02 ct, ca TW/VS, Flemming, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 prinsesslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS, Schalins. stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, inskription på ringskenan, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca TW-W/VS, Ba Konstgjuteri, Stockholm 1998, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca Cr(J)/P2, 10 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 34 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Oskar Guld & Silver, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, enstaka diamanter med nagg.