Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 1,9 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 1,8 g, några diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 17 cm, vikt 2, g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TCr - Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, 14K vitguld, 4 prinsesslipade- och 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, en prinsess är skadad i ovandel, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W-TCa(H- K)/P1, en diamant skadad i paviljong från rondist och i övrigt mycket inneslutningar, stift, vikt 1,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 1 briljant- och 9 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, nagg på tre kuletter, höjd 1,5 cm, Alton, Falköping, vikt 1,2 g.
KALEVALA, Hänge med grön sten, runt, 4,5 cm i diameter, ankarkedja längd 80 cm, vikt 30,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, hängande med krokar, 5,6 x2,0 cm, stämplade CGH och 925, vikt 9,7 g.
BROSCH, silver, emalj, fågel, fungerar även som hänge, bredd 35 mm, vikt 5,3 g, skadad emalj.
BVLGARI, Nyckelring, sterlingsilver, stämplad Bvlgari 925 och Italy, 3,3 cm vikt 11,6 g.
COLLIER, rosenkvarts, färgad ljusgrön kvarts, 10 mm kulor, järnringar, 12 mm silverllås, längd 44,5 cm, vikt 58,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.