Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, knappformade, vikt 2,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, rosa, stift, vikt 2,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,2 g.
RING, 14K vitguld, turmalin 12,3x7,2 mm, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, turmalinen med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8,4 mm, stift, vikt 1,7 g.
RING, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Avi Soffer, Israel, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, cabochonslipade ametister, Avi Soffer, Israel, höjd 46 cm, stängbara krokar, vikt 8,3 g.
ARMBAND, sterlingsilver, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN 14K guld/vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 2,8 g, en diamant saknas, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE, 14K guld/vitguld, svarta briljantslipade diamanter 0,15 ctv, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, vikt 0,9 g, diamanter med nagg.
RING, 14K guld, marquiseslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 7,0 g, svaga fattningar.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/P, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE, uggla, sterlingsilver, briljantslipade diamanter, brun ton, åttkantslipade diamanter, höjd 3,0 cm, vikt 6,0 g.