Avslutad | Moderna – Lördag 13 maj 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant och baguetteslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 18 mm., vikt 6,6 g, huggies.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 18 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 20 mm, stift, vikt 5,4 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS2, stl 16,5+ mm, vikt 4,5 g, diamanten har små repor på bordet.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Julius, sterlingsilver, akvamariner, design Charlotte Lynggaard, höjd 55 mm, designsnodd, silver, marinblå snöre, längd 130 cm, påse, ytterask.
BVLGARI, ring, B.zero1, 5 band, 18K guld, stl 17,25 mm (54), vikt 12,6 g, originaletui och ytterkartong.
GEORG JENSEN, ring, 562 A, sterlingsilver, onyx, stl 17,75 mm, vikt 16,7 g, originaletui.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI2, pansarlänk 41/46 cm, vikt 2,5 g, diamanten har inneslutningar som når ytan.
SANDBERG, armband, sterlingsilver, Ringo Svensk Sommar, längd 20 cm, vikt 13,9 g, originalpåse,
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver två hematitkulor, clips, år 1999, vikt 7 g, ask.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 10,7 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
ENGELBERT, collier, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, längd 41,5 cm, vikt 5,1 g.
MESSIKA, collier, 18K roséguld, dropp - och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, TW(F-G)/VS, justerbar längd, vikt 7,6 g, originaletui.
ARMRING, 18K vitguld, 86 prinsesslipade diamanter samt 52 baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, 59x47 mm, vikt 36,1 g, repor på guldet, rodiering har släppt.