Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
Ädelstenar Safirer
18 ROSA SAFIRER, behandlade, ovalslipade, 5,41 ctv, 4,8-4,4x3,7-3,4 mm, enstaka har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca TW/VS, stl 17 mm, 1983, Örns Juvelateljé, Göteborg, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka. lås i sterlingsilver, längd 43 cm.
RING, sterlingsilver, cz, Buchwic Concept Jewellery, handgjord, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
COLLIER, rosenkvarts, färgade odlade sötvattenspärlor, fasetterat glas, längd 64 cm.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca W/VS-SI, stl 18,5 mm, Örns juvelateljé, vikt 3,4 g, gravyr.
DIAMANT, briljantslipad, 0,18 ct, TW(G)/VVS, EX/EX/EX, IGI Diamond Report 549289630, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,18 ct, TW(G)/VVS, EX/EX/EX, IGI Diamond Report 549289653, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,18 ct, TW(G)/VVS, EX/EX/EX, IGI Diamond Report 549289705, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,18 ct, TW(G)/VVS, EX/EX/EX, IGI Diamond Report 549289659, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,18 ct, TW(G)/VVS, EX/EX/EX, IGI Diamond Report 549289675, förseglad.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, oval blandslipning, 2,56 ct, IGI certifikat 542222993.