Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
2 LAVACAMÈER, fattningar i 14K guld, keruber, del av trasigt armband, ca 24x20 mm, skador på fattningarna.
RING, 12K guld/silver, smaragd, rosenslipade diamanter, antik, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, smaragden har slitna fasettkanter, diamanterna har skador och nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 11 mm, vikt 0,4 g, några diamanter har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 0,3 g, några diamanter har nagg.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, runda fasettslipade olikfärgade safirer ca 0,68 ctv, stift, höjd 15,0 mm, vikt 2,8 g, någon safir sitter snett i sin fattning.
BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla, rosenslipade diamanter, längd 53 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 2,3-7,1 mm, bajonettlås i 18K vitguld med smaragder, längd 88 cm, vikt 43,1 g.
ARMBAND, 18K guld, safir ca 0,27 ct, längd ca 17/18/19 cm, vikt 1,6 g, slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, smaragd ca 2,10 ct, 2 blå safirer, 2 briljanter ca 0,06 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g, smaragden har inneslutningar som når ytan (sprickbildningar), smaragdens fattningar bör ses över.