Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
PÄRLRING, 18K guld/silver, odlad pärla 7 mm, 6 rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
BROSCH, silver, naturstenar, jugend, Norge, mått 57x73 mm, vikt 11,5 g, stenarna har sprickor.
COLLIER, 14K guld/silver, hematitkulor, delvis förgylld, diameter på hänget 2,1 cm, längd 37 cm, vikt 22,1 g.
RING, 8K guld, 5-delad, rosenslipade diamanter, safirer, rubiner, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, några stenar med nagg.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, cabochonslipad grön turmalin, Stockholm 2013, höjd 27 mm, vikt 4,7 g, öppningsbar ögla.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, snäckcamé, C A Mattinson, Stockholm 1967, höjd 36 mm, vikt 7,8 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad lapis lazuli, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Jovenia, Stockholm 1994, höjd 30 mm, vikt 7,1 g, öppningsbart hänge.
REY URBAN, örhängen, silver, glasstenar, Stockholm 1954, höjd 56 mm, vikt 8,3 g, skruvmekanism.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, bergkristall ca 15,0 ct, Stockholm 1950, längd 42 cm, vikt 9,6 g.
ARMBAND, 18K guld, bergkristall ca 15 ct, Stockholm 1954, mått 61x53 mm, vikt 15 g, gravyr.
RING, 23K guld, 3 briljantslipade diamanetr ca 0,15 ctv, graverad dekor på skenan, Stockholm 1919, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.