Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
Silver Soppslev
SÅSSLEV, silver, delvis förgylld, modell Engelsk Snäck, August Wilhelm Arnesen, Stockholm 1863, längd 20,8 cm, vikt 57,9 g, bucklor.
FRUKTKNIVAR, 5 st, silver, friherrliga ätten Fock´s adelsvapen, längd 17,8 cm, vikt 154,4 g, några blad med bucklor.
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, godronnering, Gustaf Folcker, Stockholm 1838, höjd 75 mm, vikt 77 g, bucklor.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1824, höjd 68 cm, vikt 67,5 g, bucklor.
STRÖMDAHL, alliansring, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 3,8 g, 1 sten är skadad.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, cabochonslipade ametister, Avi Soffer, Israel, höjd 46 cm, stängbara krokar, vikt 8,3 g.
RING, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Avi Soffer, Israel, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE/BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Avi Soffer, Israel, mått 9x6,5 cm, vikt 22,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i sterlingsilver, längd 51 cm, vikt 29,0 g.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Daisy, Carlo Juul Christensen, Danmark, diameter 31 mm, vikt 9,9 g, små emaljskador.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Daisy, Anton Michelsen, diameter 15 mm, clips, vikt 7,0 g, emaljskador.
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 2,2 g, diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, triangulärt slipad blå safir, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca TW-W/SI, Ellen Curtis, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca W/VS, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1981, stl 15,75+ mm, vikt 3,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,1 mm, lås i 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,005 ct, knutet, längd 49 cm, vikt 25,9 g, i behov av omträdning.