Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, stl 15,75 mm, vikt 1,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, 3 rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 19 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,14 ct ct ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 1,3 g.
PÄRLCOLLIER, kulor av hematit ca 7,8 mm, lås i gulmetall, längd 45 cm, knutet, vikt 59,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade mörkblå safirer ca 1,80 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI-P, vikt 3,1 g, stift.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
ALLIANSRING, 14K vitguld, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 2 smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1979, stl 16,5 mm, vikt 5 g, smaragderna med slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, höjd 10 mn, vikt 3,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad grön kvarts 13,50 ctv, turmaliner 0,54 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 4,9 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister 7,88 ctv, peridoter 1,0 ctv, briljantslipade diamanter Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 4,3 g, stift, originletui.