Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
TRANCHERBESTICK, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 26-30 cm, vikt 180,4 g, mindre bucklor.
SALLADSBESTICK, silver, bakelit, Frankrike, omkring 1900, längd 28,5-29 cm, vikt 123,6 g, bucklor.
PAUL MASSAT, 3 ostrongafflar, silver, Frankrike omkring 1900, längd 16,5 mm, vikt 68,9 g, små bucklor.
CHRISTOFLE, bestickservis, 32 delar, nysilver, 12 matskedar, 12 matgafflar, 8 matknivar, etui,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1988, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, platina, trasig smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW-W/VS, C G Hallberg, Stockholm 1959, stl 18,25 mm, vikt 5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
COLLIER, doserade malakitkulor ca 6-15,5 mm, längd 59 cm, lås i gulmetall, vikt 91,9 g, knutet.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist, halvpärlor, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1916, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, omarbetad, senare ringskena av Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm 1951.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 1,8 g, natural vid rondisten.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 12 berlocker, cubic zirkoner, längd 19 cm, vikt 45,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/SI, mått 25x70 mm, vikt 6,0 g, en diamant skadad.
CARL TENGSTEDT, brosch, 18K guld, ametister, Göteborg 1800-talets mitt, längd 29 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,52 ctv ca W/VS, stl 17 mm, Hellström & Åhrling, 1966, vikt 4,8 g.