Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 0,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,4 g, ena diamanten har nagg vid kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 3,2 mm, hänge, lås och mellandelar i 18K guld med briljanter ca 0,18 ctv, längd 42 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Oskar Waleby, Stockholm 1975, mått 20x15 mm, vikt 7,9 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 7 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld/silver, 37 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI-P, längd 48-51 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, briljant, carré och baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-P, stl 15 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 15 mm, vikt 1,9 g, nagg och skador, sten ligger löst i fattning.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, 15 briljantsliapde diamanter ca 0,15 ctv ca W/SI, 2 rader ankarlänk, längd 43 cm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca Ca/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,4 g, en diamant med inneslutningar som når ytan.