Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
ALLIANSRING, platina 950/1000, 14 briljanter 0,30 ct totalt enl gravyr, ca TW(F)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g. stämplad GHA, gravyr.
RING, 14K guld, opal, swisslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, navettslipad smaragd, brijantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g, skador på smaragden, en diamant är trasig.
RING, 18K rodierat guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W/SI, stl 15,25 mm, vikt 4,3 g.
ALTON, ring, 18K vitguld, 7 briljant- eller åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,23 ctv ca W/VS, stl 16,75+ mm, 1980, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,72 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 4,1 g, en diamant har lite större nagg vid kuletten, några andra diamanter har mycket små nagg vid kuletterna.
RING, platina, åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Ca/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,1 g, lagad ringskena.
Ädelstenar Safirer
8 SAFIRER, cabochonslipade, oval 6,5x5,6 mm 1,40 ct, 7 runda 3 mm 1,23 ctv, några har nagg.
Ädelstenar Safirer
5 SAFIRER, oval mörk blå-grön 5,1x3,5 mm 0,39 ct, 2 runda nästan färglösa 4 mm 0,67 ctv, 2 runda blå 3 mm 0,38 ctv, några har nagg.