Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
PÄRLCOLLIER, 2-rader, färgade odlade sötvattenspärlor i olika färger, längd 46 cm.
HÄNGE, sterlingsilver, snidad bergkristall, granat, buddahfigur, längd 5 cm, vikt 11,2 g.
HÄNGE, 18K guld, pärla ca 6,5 mm, 12 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, höjd 11 mm, vikt 1,5 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, grå ton, 9 mm, vikt 3,7 g, skruvmekanism.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,34 ctv, höjd 10 mm, vikt 1 g, stift, saknar snurrebuss, spricka i guldet.
ALTON, örhängen, silver, kalcedon, Falköping 1956, höjd 22 mm, skruvmekanism, vikt 4,3 g.
ALTON, armband, silver, blå kalcedon, Falköping 1956, längd 19 cm, vikt 23,2 g, stenarna med nagg.
HÄNGE, 9K vitguld, ovalslipad ametist ca 12,50 ct, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 29 mm, vikt 4,8 g, ametisten har litet nagg på kronan.
HÄNGE, 9K vitguld, druse, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 34 mm, vikt 5,5 g, flera diamanter har nagg och skador.
RING, 9K guld, ovalslipade kyaniter ca 6,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, diameter 9,5 mm, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,26 ct totalt, ca TW-W/VS, stift, en snurrebuss saknas, vikt 1,3 g.