Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, imitationspärlor, 4 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 15 mm, vikt 4,3 g, skruvmekanism.
PÄRLCOLLIER, odlade och orientaliska pärlor, ca 2 - 6 mm, lås i 18K guld, gammal- och rosenslipade diamanter, diamanter, 50 cm, vikt 8,7 g, säkerhetskedja.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca R/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, stll 18 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,8 g.
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 3 cm, kedja längd 40 cm, vikt 9,8 g.
COLLIER, korall, färgade sötvattenspärlor, onyx, silver, knyts framtill, längd 122 cm, vikt 77 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINER, ett par, 23,94 ctv, gröna, snidade, små nagg och inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINER, ett par, 17,44 ctv, gröna, snidade, små nagg och inneslutningar som når ytan.
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 3 cm, pansarkedja 80 cm, vikt 11,1 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINER, ett par, 13,42 ctv, gröna, snidade, små nagg och inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINER, ett par, 13,29 ctv, rosa, snidade, små nagg och inneslutningar som når ytan.