Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
RING, 18K vitguld, smaragdslipad ljusblå akvamarin ca 2,20 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-W/SI-P, Stockholm 1948, stl 18 mm, vikt 3,1 g, ena diamanten är trasig och två har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, Strömdahls, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS, Strömdahls, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad akvamarin, 2 briljant - och 3 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 22 mm, vikt 2,6 g, hänget är öppningsbart.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, höjd 14 mm, vikt 1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca TW/VS, Guldsmeders Inköps, Uppsala 1996. stl 20,75 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 20,75 mm, vikt 5,7 g, några diamanter med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,80 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/P, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, inneslutning når ytan på krona, 3 skadade klor, flera slitna klor, svårtydda svenska stämplar.
RING, 18K guld, odlade pärlor ca 6,75 -7 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Evert Gustafsson, Stockholm 1969, stl 19,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad smaragd, 8 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 2,7 g, mittstenen sitter snett i sin fattning.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,84 ct, 6 briljantslipade diamanter 0,12 ct, stl 15 mm, vikt 3,2 g.
RING, 14K guld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, den större diamanten har mycket litet nagg vid kuletten, slitage hos fattningar.
RING, 14K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/P, stl 16 mm, vikt 3,3 g, några diamanter har nagg och skador, svaga fattningar.
RING, 14K guld, briljant ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, svaga fattningar.