Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
VAN CLEEF & ARPELS, collier, 18K guld, 3 cabochonslipade safirer, 38 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ref. nr B4251F6, längd 38,5 cm, vikt 19,1 g, originaletui, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
VAN CLEEF & ARPELS, armband, 18K guld, cabochonslipade safirer, 38 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ref.nr B2287F5, längd 17,5 cm, vikt 10,1 g.
RING, 18K vitguld med rubin 0,36 ct, 12 briljanter 0,10 ctv W/SI, storlek 15,75 mm ,vikt 1,7 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 17 cm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, droppslipad smaragd ca 0,92 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 17 mm, vikt 4 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 85 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, rubinen har slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.
ADLER, ring, 18K guld, hjärtslipad diamant 0,76 ct enligt gravyr, ca TW/VS1, carréslipade rubiner 5,99 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g, diamant med natural på rondist, några rubiner med slitna fasetter och nagg, svaga fattningar samt några några rubiner som sitter något snett.
H STRÖMDAHL, pärlcollier, odlade pärlor ca 3-8,7 mm, lås i 18K guld, ametist, pärlor, Stockholm 1962, längd 57 cm, vikt 41,1 g.
RING, 18K vitguld, 4 carréslipade rubiner ca 0,20 ctv, 7 gammalslipqde diamanter ca 0,35 ctv, Gerdt Hartvig Sandqvist 3, Stockholm 1964, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, rubiner med nagg och slitna fasettkanter, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca FBr/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 15,75+ mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,95 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 5,4 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,17 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
Ädelstenar Topas
BLÅ RUTILTOPAS, 306,30 ct, ovalslipad, ca 39 mm i diameter, djup ca 2,6 cm, från Colombia.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir ca 0,97 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW(G)/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad citrin ca 20,00 ct, Nyströms Guldsmedsverkstad, Sundbyberg 1969, stl 16,5 mm, vikt 17,0 g.
ARMBAND, ca 16K guld, citriner ca 7,3 mm i diameter, längd 18,5 cm, vikt 13,5 g, några citriner har nagg.