Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 3,9 g,
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16 mm, vikt 3,9 g
COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,30 ct, ca Yellow/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 6,0 x 6,0 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g, en diamant med skada vid rondist.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
GAUDY, örhängen, 18K guld, Stockholm 2001, höjd 16 mm, vikt 14,3 g, clips/stift, etui.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2003, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, rubin, safir, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, rosenstenar, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1973. stl 16,75+ mm, vikt 4,8 g, gammalslipad diamant med skada, flera rosenstenar med nagg och skador, safir och rubin med nagg och slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, ca W(H)/VS, Noréns Guldateljé, Stockholm 1969, stl 16 mm, vikt 2,4 g, nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 4 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, antika, höjd 18 mm, vikt 3,6 g, krokar med stopp, diamanter med nagg och skador.