121 - 140 av 504
1...678...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023

Klubbad för

KARL LAINE, collier, sterlingsilver, cubic zirkon, längd 43 cm, vikt 19 g.

Utrop: 900 kr

KARL LAINE, armband, sterlingsilver, cubic zirkon, längd 18 cm, vikt 8,5 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

HÄNGE MED KEDJA, hänge med kedja, sterlingsilver, cubic zirkon, längd 46 cm, vikt 6,2 g.

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Rubiner

100 RUBINER, runda, 5,85 ctv, flera har nagg.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE, silver, blå skiva, Alton, signerad Per Dåvik, 1976, ca 24×41 mm, vikt 9,3 g, flera nagg på skivan.

450 kr

Utrop: 350 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Hugo Strömdahl, Stockholm 1961, stl 18 mm, vikt 3 g, enstaka diamanter med nagg, gravyr Arne 24/4 -61.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerat, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,3 g, delvis slitna klor.

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, silver/18K guld, grön kalcedon, odlad pärla, briljant - och rosenslipade diamanter, höjd 31 mm, vikt 4,1 g, en diamant saknas.

800 kr

Utrop: 900 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 5x4 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 9 mm, vikt 3 g, stift

5 600 kr

Utrop: 2 800 kr

SALTKAR, på fot, silver, förgylld insida, Moskva 1840, höjd 6,5 cm, vikt 117,8 g, mindre skador och bucklor.

1 600 kr

Utrop: 900 kr

Kuriosa Trä

ORDFÖRANDEKLUBBA, silver/trä, Ceson, Göteborg 1995, längd 23 cm, vikt 173 g.

Utrop: 1 400 kr

BARNMUGG, sterlingsilver, Dacapo Silver, Lidköping 2007, höjd 55 mm, vikt 73,6 g, originaletui.

600 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 17,5 mm, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, storleksändrad.

Utrop: 3 400 kr

ØYSTEIN BALLE, brosch, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, Stavanger, Norge, mått 53x34 mm, vikt 9,0 g.

Utrop: 350 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca Ca-LY/VS-P, stl 16,5 mm, några diamanter med nagg.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-9,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 51 cm.

800 kr

Utrop: 700 kr

CLAES GIERTTA, armring, silver, färgstenar bl.a. aventurinkvarts, karneol, tigeröga, malakit, turkos, vikt 87,9 g.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, delvis slitna klor.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 14K guld, gammal - och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE, 18K guld, camé, C G Hallberg, Stockohlm 1927, höjd 34 mm, vikt 3,9 g

Utrop: 1 300 kr