Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
ARMRING, sterling silver, rosenslipade diamanter, brun färgton, genomsnittlig diameter ungefär 6,5 cm, vikt 17,3 g.
RING, oxiderat silver, rosenslipade diamanter, brun färgton, bredd ca stl 19,25 mm, vikt 5,3 g.
SMYCKESET, 2 delar, armband, örhängen, silver, kalcedon och en turkos, Arvo Saarela, Enköping 1955, Armband 19 cm, vikt 22,2 g.
BÄLTESSPÄNNE, silver, nielloarbete, fästes med dolk, Ryssland, sent 1800-tal, 80x60 mm, vikt 34,0 g.
COLLIER, silver, stavlänk, filigran, blommor, 1900-talets första hälft längd 156 cm, vikt 47,2 g, en blomma trasig.
RING, 18K guld, diamanter ca 0,57 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING 18K guld/vitguld, baguetteslipad diamant ca 0,60 ct, TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 11,5 g, gravyr
PÄRLCOLLIER, odlade doserad pärlor ca 6-9 mm, något offround, längd 54 cm, vikt 31,6 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, topaser, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, huggies, vikt 2,8 g.