141 - 160 av 280
1...789...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, silver, Jorma Laine, Finland, österrikiska importstämplar, höjd 80 mm, kedja56 cm, vikt 20,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,06 ctv, W(H)/VS2-SI1, ett HRD Diamond Identification Report samt inskription på rondisten HRD Antwerp 200000075740 och 220000114365, vikt 1,8 g, stift, ett stenkuvert medföljer.

26 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,10 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 220000164413, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

57 000 kr

Utrop: 65 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 navetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca Cr-FLBr & FLY/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,01 ct Cr(J)/VS2, inskription på rondisten IGI 375918613, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 20 000 kr

BENGT LILJEDAHL, hänge med kedja, sterlingsilver, Stockholm 1971, höjd på hänget 7,1 cm, längd 72 cm, vikt 45,8 g.

Utrop: 2 000 kr

KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, armring, sterlingsilver, Östersund 1979, signerad, bredd 6 cm, omkrets 21 cm, vikt 106,4 g, (d).

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 18K vitguld, Tahitipärlor och Southsea pärlor ca 9,0 -10,0 mm, längd 18 cm, vikt 8,7 g.

Utrop: 6 900 kr

MAUBOUSSIN, ring, Bague, Ritournelle du premier jour, 18K vitguld, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 8 300 kr

CHIMENTO, hänge med kedja, 18K roséguld, ovalslipad ametist, 21 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, hängets höjd 39 mm, längd 37-40-42 cm, vikt 11 g.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 156 briljantslipade diamanterca 0,80 ctv, ca W-TCa/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 9,5 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr-VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 4 400 kr

GEORG JENSEN, skål, nr 17B, sterlingsilver, klockad form på genombruten fot, Johan Rohde, Danmark 1925-1932, höjd 12,5 cm, diameter 14,5 cm, vikt 288,9 g, små bucklor på brättet.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad ametist 9,06 ctv, ametister 0,64 ctv, diamanter, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, originaletui.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, topas 7,66 ct, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 4,7 g, originaletui.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, topaser 22,70 ctv, apatiter 0,52 ctv, briljantslipade diamanter , Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 7,8 g, stift, originaletui.

Utrop: 12 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön kvarts och ametist 1518, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, höjd 39 mm, vikt 6,2 g, stift, originaletui.

11 000 kr

Utrop: 12 200 kr

RING, silver/18K guld, emalj, citrin, Anna Mandelstam, stl 19,25 mm, vikt 4,5 g, originaletui.

Utrop: 2 600 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 89, Amoeba, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 45 cm, vikt 258 g.

Utrop: 15 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 89, Amoeba, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 19 cm, vikt 105,1 g.

Utrop: 9 000 kr