121 - 140 av 302
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023

Klubbad för

W.A BOLIN, ring, 18K guld, kuddslipad alexandrit ca 0,65 ct, god färgväxling, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1984, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, alexandriten med slitage.

Utrop: 15 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovala south sea pärlor ca 14x12 mm, briljanter ca 1,22 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 5 cm, vikt 17,7 g, en diamant med skada, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 24 000 kr

DIAMANT, ovalslipad, 1,05 ct, W(H)/P1, extra fasetter vid rondisten.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, ring, 18K guld, pärla, emalj, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, emaljskador, storleksändrad, otydlig årsstämpel.

Utrop: 1 900 kr

GEORG JENSEN, pin badge, Christian X, 14K guld, emalj, Arno Malinowski, Danmark 1945, höjd 32 mm, vikt 4,3 g, etui.

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, höjd 16,5 mm, vikt 3,7 g, stift.

5 500 kr

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 50 briljantslipade diamanter ca 2,09 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 15,2 g, extra länkbitar.

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca River(E)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, stark fluorescens.

Utrop: 64 000 kr

BROSCH, 18K guld, lövornament, mått 60x35 mm, vikt 19,0 g.

Utrop: 9 200 kr

BROSCH, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, diameter 35 mm, vikt 15,4 g.

Utrop: 8 700 kr

BROSCH, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 5,7 mm, mått 64x25 mm, vikt 11,3 g.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca Cr/SI2, stl 18,25 mm, vikt 22,2 g.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)//SI1, stl 21,5 mm, vikt 54,2 g, diamanten har en liten skada.

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca Ca/SI, stl 19,5 mm, vikt 20,3 g.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K trefärgat guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, en diamant med mindre nagg.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stl 21,5 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 5 800 kr

PÄLCOLLIER, doserat, något barocka odlade pärlor 2,9-9,2 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad grön turmalin, längd 83 cm, knutet, vikt 43,5 g, några pärlor med skador och sprickbildningar.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

HELALLIANSRING, platina, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 12 400 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 8 800 kr

RING, silver/18K guld, rosen - och briljantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 3 400 kr