Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023
W.A BOLIN, ring, 18K guld, kuddslipad alexandrit ca 0,65 ct, god färgväxling, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1984, stl 16,5 mm, vikt 9,1 g, alexandriten med slitage.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovala south sea pärlor ca 14x12 mm, briljanter ca 1,22 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 5 cm, vikt 17,7 g, en diamant med skada, ett fåtal diamanter med nagg.
GUSTAF MÖLLENBORG, ring, 18K guld, pärla, emalj, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, emaljskador, storleksändrad, otydlig årsstämpel.
GEORG JENSEN, pin badge, Christian X, 14K guld, emalj, Arno Malinowski, Danmark 1945, höjd 32 mm, vikt 4,3 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, höjd 16,5 mm, vikt 3,7 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 50 briljantslipade diamanter ca 2,09 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 15,2 g, extra länkbitar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,03 ct, ca River(E)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, stark fluorescens.
BROSCH, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, diameter 35 mm, vikt 15,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca Cr/SI2, stl 18,25 mm, vikt 22,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)//SI1, stl 21,5 mm, vikt 54,2 g, diamanten har en liten skada.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca Ca/SI, stl 19,5 mm, vikt 20,3 g.
RING, 18K trefärgat guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, en diamant med mindre nagg.
RING, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, stl 21,5 mm, vikt 10,0 g.
PÄLCOLLIER, doserat, något barocka odlade pärlor 2,9-9,2 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad grön turmalin, längd 83 cm, knutet, vikt 43,5 g, några pärlor med skador och sprickbildningar.
HELALLIANSRING, platina, 28 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g.