Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 12,34 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, längd 45 cm, vikt 8,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 18 blå safirer ca 1,00 ctv, mindre rubiner, bredd ca 2 cm, längd 18 cm, vikt 58,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,24 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 17,5 cm, vikt 11,8 g, ledningarna är extra ledade ca varje 7 stenar
DIAMANT, briljantslipad 1,00 ct, TW(G)/IF, GIA Report No 5436219598, mått 6,41x6,45x3,89 mm, GIA certifikat, stenkuvert.
DIAMANT, briljantslipad 1,00 ct, River(E)/IF, GIA Report No 2427525943, mått 6,34x6,40x4,00 mm, GIA certifikat, stenkuvert.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås i vitguld, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 64 cm, vikt 49,7 g, knutet.
Smycken Brudkrona
JARL SANDIN, brudkrona, sterlingsilver, Göteborg 1969, vikt 100,1 g, etui, gravyr.
BROSCH, 18K guld, kuddslipad rosa syntetisk korund ca 3,0 ct, 28 rosenslipade diamanter, längd 67 mm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, 18K guld, blå safirer, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI-P, längd 21 cm, vikt 11,9 g, trasig säkerhetskedja.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,39 ct, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 5,2 g.
RING, 14K guld, ovalslipad ametist ca 20,00 ct, orientaliska och odlade pärlor ca 4,0 mm, stl 17,25 mm, vikt 14,5 g, några klor slitna.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,0 g, en diamant med skada.
BROSCH, 18K guld, safir, odlade pärlor, A Braese, Stockholm 1935, längd 6,5 cm, vikt 5,4 g, safiren med nagg, etui.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, antik, Warzawa, höjd 35 mm, vikt 12,3 g.
ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 9,8 g.
BROSCH, 18K guld/silver, ametist, 16 antikslipade diamanter, ca 0,32 ctv, längd 6,5 cm, vikt 7,3 g.
CHRISTOFFER NORDIN, bägare, silver, svisselerad dekor, Hudiksvall 1833, höjd 20 cm, vikt 184,9 g, bucklor.