Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2023
C.F CARLMAN, örhängen, 18K vitguld, mabépärlor ca 14 mm, Stockholm 1984, vikt 8,5 g, clips.
RING, platina, 22 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7-7,5 mm, lås i 18K vitguld med mabépärla ca 13 mm och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd ca 50 cm, vikt 38,5 g.
DIAMANTBROSCH, 18K vitguld, rund 2,2 cm i diameter,14 briljanter ca 1,75 ctv, ca W-TCr/SI2-P1+, Hellström & Åhrling, Stockholm 1960 vikt 4,4 g.
BROSCH, vitguld, odlade pärlor, 6 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca 162 st åttkant - och rosenslipade diamanter, ca 2,00 ctv, mått 58x46 mm, vikt 22,5 g, några stenar med skador och nagg.
BROSCH, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, ca 1960-tal, Italien, mått 40x40 mm, vikt 23,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, svarta diamanter ca 1,80 ctv, doserat, längd 18 cm, vikt 7,0 g.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 13,9 g, några mycket små nagg på paviljongen mot kuletten.
RING, guld, 3 ovalslipade safirer, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 18 mm., vikt 3,9 g, en safir sitter dåligt i fattningen, skador på diamanter, safirerna med slitna fasettkanter, storleksändrad, etui
ARMRING, förgyllt silver, ametister, pärla, 58x55 mm, vikt 20,2 g, lödning som har släppt.
HÄNGE/SIGILL, 18K guld, bergkristall (skadad) graverad på 3 sidor med ätten Klingspors vapen, alliansvapen och ordspråk, hovjuvelerare Michaelsson & Benedicks (1796-1848), Stockholm ca 1820, vikt 20 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 2,3 g, skev ringskena, diamanter med skador och nagg.
RING, 14K roséguld, doserad, Le Vian, 72 briljanter ca 0,84 ctv, ca TCr & Light Brown/VS-SI, delvis oxiderad, stl 17,5 mm, vikt 9 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 142 briljanter ca 1,50 ctv, ca TCr-Light Brown/VS-SI, Le Vian, delvis oxiderat, stift/clips, vikt 9 g, etui och ask.
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1970, stl 16,25+ mm, vikt 3,2 g, safiren har små nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(F)/SI1, 23 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17+ mm, vikt 3,4 g, mittstenen med naturaler samt nagg på rondisten och nagg på kuletten, några små diamanter med brännmärken.