Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct ca W/SI, stl 15,5 mm, Iduna, vikt 4,1 g, stenen är lös i fattningen, gravyr.
RING, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca Cr/VS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, naturaler på mittsten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 0,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv,ca W-TCr/SI-P, stift, vikt 1,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4 - 7 mm, kalcedon, lås med mabépärlor, längd 93 cm, vikt 48,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS, längd 42/44 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, höjd 20 mm, kedja 40 cm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 5 mm, stift, vikt 0,9 g.
PÄRLCOLLIER, 2 -radigt, odlade pärlor, doserade, ca 2,3- 5,4 mm, lås i 18K guld med odlad pärla, längd 44 cm, vikt 19,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g, diamanterna har nagg på kuletten.
COLLIER, silver, svart agat, kulor av onyx 6 mm, höjd på hänget 7 cm, längd 52 cm, vikt 46,4 g, skadad sten.
RING, 18K guld, 5 antik- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, storleksändrad med innerskena, några diamanter med nagg.
CF CARLMAN, brosch, förgyllt silver, vit emalj, Stockholm 1945, diameter 32 mm, vikt 8 g.
LUKTDOSA, silver, två hänklar, åttkantig fot med fotgömma, höjd 10 cm, vikt 44,2 g, lagning, svag gravyr under foten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Juvel-Ateljen Malina, Göteborg 1966, stl 18 mm, vikt 3,0 g, storleksändrad, mittstenen har små nagg på rondisten och kuletten samt inverterad natural vid rondisten, några sidostenar har skador.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18+ mm, vikt 4,3 g, storleksändrad, några diamanter har nagg och skador.