Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, barocka, lås i sterlingsilver, längd 47 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/P, längd 45 cm, vikt 6,0 g, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW/SI, längd 41,5 vm, vikt 3,7 g, några diamanter med nagg.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till hundradelar, mått ca 12,5 x 7,5 cm,
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,15 mm, vit, grå, brun, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm,knutet, guldfärgat lås, längd 45 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/P, ca 19×17 mm, vikt 11,2 g.
RING, platina, ovalslipad smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Erik Thomassons Guld - och juvelfirma, Stockholm 1940, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, smaragden med nagg.
RAGNAR LEVI, collier, cylinderformad jaspis, kullås, matterat silver, längd ca 45 cm, trätt på stålvajer utan knutar.
RAGNAR LEVI, COLLIER och ÖRHÄNGEN, fasetterad kvadratisk kalcedon, silverlås-, silverkulor och krokar i silver, längd 41 cm, höjd 3,5 cm.
RAGNAR LEVI, collier, rökkvarts, silverstavar, silverkulor och lås i silver, längd 51,5 cm, vikt 72,7 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad syntetisk safir, diamanter ca 0,70 ctv, stl 19,5 mm, vikt 11,7 g, senare ringskena i sterlingsilver av Helena Edman, Stockholm 2013, enstaka diamanter har svaga fattningar, syntetiska safiren har lätt slitage, enstaka diamanter har nagg och skador.
RAGNAR LEVI, collier, rundade kvadratiskt formad bergkristall och en cabochonslipad bergkristall infattad i ett hänge, silverkulor, hängets fattning och lås i silver, längd 45 cm, vikt 56,1 g.