Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-9,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 51 cm.
CARL TENGSTEDT, brosch, 18K guld, ametister, Göteborg 1800-talets mitt, längd 29 mm, vikt 2,3 g.
UPPLÄGGNINGSBESTICK silver, förgyllt stål, Jugend, omkring 1910, längd 25,5-27,5 cm, vikt 225,5 g, avslag på förgyllningen, etui.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, lapis lazuli, odlade pärlor, 2-radig, längd 55 cm, pärlor ca 3,2-7,8 mm, vikt 30,0 g.
PÄRLCOLLIER, något barocka odlade pärlor ca 7 mm, knuten, längd 39,5 cm, båtshakelås i sterlingsilver, vikt 24,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 7,7 mm, skruvbakstycken, vikt 2,6 g, sv stpl, etui.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 6 mm, 2 briljantslipade ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,8 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,4 g, saknar snurrebussar.
RING, ca 16K guld, ametister, peridoter, turmaliner, granater, akvamariner, citriner, topaser, stl 14,75 mm, vikt 6,3 g, några stenar med små nagg.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct ca W/SI, vikt 0,8 g, stift.
HÄNGE MED KEJDA, 14K guld, höjd på hänget 3 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 3,6 g.
HELALLIANSRING, platina, 40 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g, några diamanter skadade.