301 - 320 av 548
1...151617...28 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-9,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 51 cm.

Utrop: 700 kr

CARL TENGSTEDT, brosch, 18K guld, ametister, Göteborg 1800-talets mitt, längd 29 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 1 500 kr

BROSCH, 18K guld, ametist, Sverige 1800-tal, längd 23 mm, vikt 1,8 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK silver, förgyllt stål, Jugend, omkring 1910, längd 25,5-27,5 cm, vikt 225,5 g, avslag på förgyllningen, etui.

Utrop: 900 kr

RING, platina, 9 briljanter 0,25 ctv enl gravyr, ca W/VS, GFAB, stl 16 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 200 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, lapis lazuli, odlade pärlor, 2-radig, längd 55 cm, pärlor ca 3,2-7,8 mm, vikt 30,0 g.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE, silver, rökkvarts, marksaiter, rökkvarts 30 x 19,6 mm, vikt 18,2 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, något barocka odlade pärlor ca 7 mm, knuten, längd 39,5 cm, båtshakelås i sterlingsilver, vikt 24,5 g.

425 kr

Utrop: 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 7,7 mm, skruvbakstycken, vikt 2,6 g, sv stpl, etui.

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K guld, odlad pärla ca 6 mm, 2 briljantslipade ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 2 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,8 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,4 g, saknar snurrebussar.

1 800 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, ca 16K guld, ametister, peridoter, turmaliner, granater, akvamariner, citriner, topaser, stl 14,75 mm, vikt 6,3 g, några stenar med små nagg.

Utrop: 3 100 kr

Smycken Enstaka örhänge

ETT ÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct ca W/SI, vikt 0,8 g, stift.

750 kr

Utrop: 650 kr

HÄNGE MED KEJDA, 14K guld, höjd på hänget 3 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 3,6 g.

Utrop: 1 800 kr

HELALLIANSRING, platina, 40 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g, några diamanter skadade.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, platina, arbetad yta, stl 16 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 1 400 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, grön rektangulärt slipad 16,8 ct, mått 18,17x10,96x8,35 mm, nagg.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

DIAMANT, ca 0,35 ct TW(G)/VVS1, IGI cert 1057991, briljantslipad.

Utrop: 4 800 kr

DIAMANT, ca 0,32 ct TW(G)/IF, IGI cert 1058034, briljantslipad.

4 500 kr

Utrop: 4 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, lapis lazuli, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca TW/VS, längd 52 cm, vikt 16,7 g.

Utrop: 9 200 kr