241 - 260 av 294
1...12131415 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023

Klubbad för

K TORNDAHL, brosch, 18K guld, rosa, blå grön och gul cabochonslipade turmaliner, Stockholm 1965, 40x30 mm, vikt 13,4 g.

4 100 kr

Utrop: 4 000 kr

WOLFGANG GESSL, ring, silver, syntetisk blå spinell, stl 17,25 mm, Stockholm 1996, vikt 11,8 g. (d)

Utrop: 2 500 kr

REY URBAN, ring, silver, cabochonslipad grönt glas, Stockholm 1959, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

MALTE STRÖM, collier, sterlingsilver, Stockholm 2008, längd 45 cm, vikt 50,6 g, ask. (d)

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

CAROLINE LINDHOLM, örhängen, sterlingsilver, signerade, Stockholm 2000, höjd 18 m, vikt 9,1 g, clips, ask.(d)

Utrop: 700 kr

EFVA ATTLING, hänge med kedja, Tro, Hopp och Kärlek, sterlingsilver, längd 43 cm, vikt 22,2 g, kedja ej original.

Utrop: 800 kr

EFVA ATTLING, armband, Mini Peace Bracelet, Sterlingsilver, längd 17-19 cm, vikt 2,8 g.

Utrop: 450 kr

PASQUALE BRUNI, örhängen, Star Stella, 18K vitguld, bruna samt vita briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, höjd 21 mm, vikt 18,6 g, stift/clips, går att användas som clips, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 13 000 kr

PASQUALE BRUNI, collier, Star Stella, 18K vitguld, bruna samt vita briljanter ca 1,20 ctv, justerbar längd 44-53 cm, vikt 17,6 g.

Utrop: 13 000 kr

BVLGARI, ring, B zero, 4 - band, stl 15,75 (50), vikt 10,7 g.

Utrop: 9 000 kr

PIERO MILANO, ring, 18K roséguld, 135 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca LB/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,5 g, några diamanter med ytskador.

Utrop: 6 100 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,25 ct, TW(G)/SI2, HRD Report 180000170069, 18 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS-SI, Patrik Af Forselles, Stockholm, stl 15,5 mm, vikt 7,2 g, enstaka sidostenar har små nagg på kuletten.

Utrop: 190 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, Patrik Af Forselles, Stockholm, stl 15,5 mm, vikt 6,6 g, enstaka sidostenar har små nagg på kuletten.

Utrop: 23 000 kr

GAUDY, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, lås i 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, 7 utbytbara mellandelar i 18K guld, korall, onyx samt malakit, Stockholm 1989, längd 38 cm, dobbar, vikt 35 g, originalpåse.

3 500 kr

Utrop: 3 600 kr

OLE LYNGGAARD, armband, rött silke, ca längd 34 cm, etui.

Utrop: 600 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 318, sterlingsilver, Arno Malinowski, mått 36x 35 mm, vikt 14,4 g.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, brosch, silver, månsten, mått 72x54 mm, vikt 15,6 g, stämplad Made in France. (d)

6 100 kr

Utrop: 4 500 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 1, sterlingsilver, malakit, korall, formgiven av Georg Jensen 1904, tillverkad efter 1945, 53x57 mm, vikt 43,6 g.

5 500 kr

Utrop: 4 500 kr

GEORG JENSEN, ring, nr 176, sterlingsilver, labradorit, stl 17,75 mm, vikt 13,7 g.

3 200 kr

Utrop: 3 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 169, sterlingsilver, hänge, nr 132, sterlingsilver, glas, Torun Bülow-Hübe, hängets höjd 65 mm, vikt 89,7 g.

13 400 kr

Utrop: 6 900 kr