Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
K TORNDAHL, brosch, 18K guld, rosa, blå grön och gul cabochonslipade turmaliner, Stockholm 1965, 40x30 mm, vikt 13,4 g.
WOLFGANG GESSL, ring, silver, syntetisk blå spinell, stl 17,25 mm, Stockholm 1996, vikt 11,8 g. (d)
REY URBAN, ring, silver, cabochonslipad grönt glas, Stockholm 1959, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
MALTE STRÖM, collier, sterlingsilver, Stockholm 2008, längd 45 cm, vikt 50,6 g, ask. (d)
CAROLINE LINDHOLM, örhängen, sterlingsilver, signerade, Stockholm 2000, höjd 18 m, vikt 9,1 g, clips, ask.(d)
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Tro, Hopp och Kärlek, sterlingsilver, längd 43 cm, vikt 22,2 g, kedja ej original.
EFVA ATTLING, armband, Mini Peace Bracelet, Sterlingsilver, längd 17-19 cm, vikt 2,8 g.
PASQUALE BRUNI, örhängen, Star Stella, 18K vitguld, bruna samt vita briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, höjd 21 mm, vikt 18,6 g, stift/clips, går att användas som clips, enstaka diamanter med nagg.
PASQUALE BRUNI, collier, Star Stella, 18K vitguld, bruna samt vita briljanter ca 1,20 ctv, justerbar längd 44-53 cm, vikt 17,6 g.
PIERO MILANO, ring, 18K roséguld, 135 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca LB/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,5 g, några diamanter med ytskador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,25 ct, TW(G)/SI2, HRD Report 180000170069, 18 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS-SI, Patrik Af Forselles, Stockholm, stl 15,5 mm, vikt 7,2 g, enstaka sidostenar har små nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, Patrik Af Forselles, Stockholm, stl 15,5 mm, vikt 6,6 g, enstaka sidostenar har små nagg på kuletten.
GAUDY, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, lås i 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, 7 utbytbara mellandelar i 18K guld, korall, onyx samt malakit, Stockholm 1989, längd 38 cm, dobbar, vikt 35 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, brosch, nr 318, sterlingsilver, Arno Malinowski, mått 36x 35 mm, vikt 14,4 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, brosch, silver, månsten, mått 72x54 mm, vikt 15,6 g, stämplad Made in France. (d)
GEORG JENSEN, brosch, nr 1, sterlingsilver, malakit, korall, formgiven av Georg Jensen 1904, tillverkad efter 1945, 53x57 mm, vikt 43,6 g.