Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, Stars ring, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 7,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,7 g.
POMELLATO, ring, 18K guld/vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 15,8 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,30 ct, ca Ca/SI, briljant - och baguetteslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W-TCr/LY/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade prheniter ca 15,5 ctv, ametister 0,45 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 5,4 g, stift.
ENGELBERT, hänge, hjärta, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, höjd 9 mm, vikt 2,2 g.
EFVA ATTLING, armring, sterlingsilver, pärlemor, innermått 6 x 5 cm, öppningsbar, vikt 34,3 g, etui.
RIVIERECOLLIER, 14K guld, 181 briljantslipade diamanter ca 6,27 ctv, blandade färger/SI-P, några troligen behandlade, längd 43 cm, vikt 13,4 g, flera diamanter har nagg och skador.
WIWEN NILSSON, coaster, silver, signerad, Lund 1949, diameter 10 cm, vikt 70,2 g, monogram. (d)
WIWEN NILSSON, brevkniv, silver, signerad, Lund 1939, längd 30 cm, vikt 235,8 g, gravyr, trasigt originaletui. (d)
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås för 2 rader, 18K guld/vitguld, mabépärla, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, diameter 19 mm, vikt 11,1 g, odlade ovala sötvattenspärlor ca 7 mm, längd 44 cm, ask.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-VS-SI, 5 blå safirer, stl 17,5 mm, vikt 21 g, safirerna har slitna fasettkanter, ringskenan är något skev.
CHIMENTO, örhängen, 18K vitguld/guld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, stift, vikt 15,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höhd 26 mm, vikt 2,7 g, stift.